27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Nasze książki
-
Łemkowskie piosenki ze Świątkowej Wielkiej. Śpiewnik
89.00,-Niemal wszystkie wpisane w tę poezję symbole wiążą się właśnie z tym rytmem. Na pierwszy plan wysuwają się więc w tych pieśniach wciąż powtarzające się metafory kwitnięcia i przekwitania odnoszące się do krzewów róży bądź kaliny.
-
Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna
89.00,-Małgorzata Międzobrodzka niniejszą pracą tworzy osnowę faktograficzną dla historii Żydów wielickich. Autorka skorzystała z olbrzymiej ilości materiałów źródłowych: zarówno oryginalnych, niepublikowanych, jak i takich, które ukazały się drukiem. Stworzyła kalendarium społeczności żydowskiej w Wieliczce, którego nikt do tej pory nie ustalił i nie sporządził. Patrzy ona na swoich historycznych bohaterów w jakimś stopniu z zewnątrz, bo przez dokumenty żydowskie i nieżydowskie, które przechowują instytucje i takie, i takie. To potężny zbiór personaliów, który stanowi również bardzo przydatne narzędzie dla wszystkich, którzy mogą w tym regionie szukać swoich przodków.
-
Łemkowskie przysłowia i powiedzenia ze Świątkowej Wielkiej i okolic
65.00,-W zbiorze przysłów zgromadzonych przez Bolesława Bawolaka odbija się, zarówno w wymiarze społecznym, jak i przyrodniczym, dawna Łemkowszczyzna. Możemy tam odnaleźć mieszkańców tych ziem z ich przywarami i cechami godnymi pochwały, świat przyrody czy językową topografię wsi.
-
Siercza, dach Wieliczki 2. Wydanie zmienione i rozszerzone
63.50,-Od monografii Sierczy rozpoczęliśmy przed 12 laty działalność naszego niszowego Wydawnictwa Żyznowski, które również w tejże wsi ma swoją siedzibę. W tym roku wydajemy drugi raz książkę jej poświęconą. Do tamtej pozycji zasadnicze opracowania historyczne napisali śp. Józef Piotrowicz i Bogusław Krasnowolski.
-
Wieliczanie na opisanych fotografiach
52.50,-Wieliczanie na opisanych fotografiach to trzecia po historyczno-etnograficznych Brzegach i Grabiu pod Niepołomicami oraz Sierczy, dachu Wieliczki pozycja Wydawnictwa Wiesława Żyznowskiego, zarazem pierwszy album fotograficzny z aspiracjami do eseju fotograficznego.
-
Olchowiec Łemków utracony
55.00,-Książka Mikołaja Gabły to wielowątkowa opowieść o maleńkiej łemkowskiej enklawie schowanej wśród łagodnych szczytów Beskidu Niskiego, która, okaleczona przez wojnę, nieodwracalnie zmieniona przez wielką politykę i religię, nie pozwalała swoim mieszkańcom na przywyknięcie do spokojnego “tu i teraz”.
-
Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej
55.00,-Monografia stanowi faktograficzne, drobiazgowe studium wesela łemkowskiego według tradycji Świątkowej i niedalekiej okolicy, które w porządku chronologicznym obejmuje wszystkie elementy obrzędu. Taki zakres i szczegółowość opisu zwyczaju są możliwe tylko w odniesieniu do jednej lokalizacji i określonego czasu.
-
Żydzi Wieliczki i Klasna 1872–2012. Teksty i fotografie
0.00,-...w dniu 70. rocznicy zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, ukazuje się szósta książka Wydawnictwa Żyznowski. Jest to antologia tekstów oraz uratowanych i powojennych fotografii, a także kopii zachowanych dokumentów, rysunków, pamiątek.
-
Miasto spotkań pod Wieliczką. 31. Światowe Dni Młodzieży
46.00,-Brzegi stały się na dwa dni 2016 roku miastem spotkań. Obecnie, po dwóch latach od Mszy Posłania celebrowanej przez papieża Franciszka, to „miasto” nadal żyje i trwa, niosąc posłanie miłości, szacunku dla słabszych, biednych i chorych...
-
Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną
44.00,-W 1939 roku on, porucznik rezerwy, zostaje powołany do służby, a następnie internowany na Węgrzech. Ona zostaje w Polsce, w Wieliczce, pracuje jako farmaceutka w aptece i spodziewa się dziecka.
-
Olchowiec w niskim Beskidzie
0.00,-To esej fotograficzny obejmujący ponad 100 zdjęć pochodzących ze zbiorów mieszkańców i przyjezdnych. Fotografie dokumentują momenty z historii Olchowca i dziejów mieszkających w nim rodzin.
-
Henryk Kozubski – wielicki Chagall
0.00,-Album poświęcony pracom jednego z bardziej znanych wielickich malarzy-amatorów zawiera reprodukcje 42 akwarel prezentujących wszystkie charakterystyczne dla jego twórczości motywy.
-
Brzegi i Grabie pod Niepołomicami
31.50,-„Brzegi i Grabie pod Niepołomicami” stanowią drugą część cyklu poświęconego małopolskim wioskom.