27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
44.00,-
44.00,-
Pobrali się 2 lipca 1938 roku. Ona w tym dniu ubrana była w popielaty kostium i buciki na niskim obcasie, w ręce trzymała bukiet nenufarów, on miał na sobie elegancki garnitur. Przyjęcie odbyło się w domu panny młodej, w gronie najbliższej rodziny obojga. Po ślubie dla młodych małżonków zaczęło się normalne, spokojne życie. Żadne z nich nie mogło wtedy przypuszczać, że będą się cieszyć swoją bliskością tylko rok.
W 1939 roku on, porucznik rezerwy, zostaje powołany do służby, a następnie internowany na Węgrzech. Ona zostaje w Polsce, w Wieliczce, pracuje jako farmaceutka w aptece i spodziewa się dziecka. Małżonkowie z konieczności zamieniają bezpośrednią obecność, codzienne kontakty na wymianę listów i kartek: niektórych nagłych i gorączkowych, przepełnionych nadzieją końca rozłąki, to znowu opisowych, systematyzujących… oddających życie dwojga ludzi połączonych i osobnych jednocześnie, życie we wszystkich przejawach. I miłość, silniejszą niż śmierć.
Stron 287 | Format bloku 205 x 220 mm |
Język polski | Data wydania 2013 |
Oprawa twarda | Nakład 450 egz. |
Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną. Węgry – Wieliczka w opracowaniu Marii Gurgul i Janiny Czernin to książka, której kanwę stanowi ułożony chronologicznie wybór z bogatej korespondencji pomiędzy Kazimierzem Gurgulem (współpracownikiem Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad Polskimi Uchodźcami na Węgrzech i zastępcą kierownika Placówki „W” w Budapeszcie) oraz jego żoną. Niezwykły styl obojga, mnóstwo szczegółów przybliżających realia życia w czasie okupacji zarówno w Wieliczce, jak i Hatvanie, Szikszó, Kadarkúcie, Balatonboglárze czy Budapeszcie, zostały dodatkowo opatrzone bogatymi przypisami i objaśnieniami autorek opracowania publikacji. Zawarte tu zostały także wspomnienia „Boglarczyków” o Kazimierzu Gurgulu, artykuł Janiny Czernin przybliżający historyczne tło okupacyjnej sytuacji na Węgrzech oraz bogaty materiał ilustracyjny pochodzący w dużej mierze z archiwum rodziny Gurgulów.
Książka współfinansowana przez Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, Urząd Miasta i Gminy Wieliczka oraz Centrum Kultury i Turystyki w Wieliczce.
„Jak pisałem do Ciebie w kartce, jestem już na nowych śmieciach. Pożegnanie ze współlokatorami z Hatvanu było bardzo serdeczne i przykro mi było ich opuszczać. […] Od wczoraj wieczora mam kwaterę razem z jednym doktorem filozofii, sympatycznym, który w Krakowie studiował, i inżynierem. Jeden i drugi tu uczą. Od poniedziałku zaczynam naukę, i to fizykę w III, IV, I i II licealnej, razem 17 godzin. Paskudnie jest o tyle, że nie ma podręczników ani do fizyki, ani matematyki, a nawet do liceum nie ma programu. […] Pobudka o 7.00, trzeba potem posprzątać pokój, o 8.00 śniadanie, na które dostaję mleko i dwie bułki. Z ręcznika zapasowego uszyłem woreczek, wymościłem słomą i mam wcale wygodną poduszkę, z paczki zrobiłem nocny stolik, wstawiając deseczki jako półki. Potem pali się w piecu żelaznym, lecz oszczędnie, bo węgla brunatnego mało, nosi się wodę, by się ociepliła. Zamiatać wiesz, że umiem, więc to nie sprawia mi trudności, gorzej będzie z myciem podłogi, lecz jakoś sobie radę damy.”
– 10 marca 1940
44.00,-
44.00,-
Spis treści
Redakcja
Urszula Żyznowska, Anna Krzeczkowska-Ślusarczyk
Opracowanie
Maria Gurgul, Janina Czernin
Projekt graficzny i skład
Karolina Sivilli
Redakcja językowa i korekta
Karina Graj
Retusz fotografii
Katarzyna Wojtyga, Joanna Szumiec,
Krzysztof Radoszek, Magister Lemur s.c.
Druk i oprawa
Drukarnia Know-How, Kraków
ISBN 978-83-922716-6-6
© Copyright by Wiesław Żyznowski, 2013
„To historia wojny opowiedziana w sposób subiektywny i wyrywkowy, czyli tak, jak wojnę postrzegał ktoś, komu przyszło zmierzyć się z trudami okupacyjnej codzienności…”
Zgłębiaj temat
SPOTKANIE AUTORSKIE
Kazimierz Gurgul. Korespondencja z Janiną
FOTOGRAFIE Z PUBLIKACJI
Nasze książki o regionie
-
Wieliczanie na opisanych fotografiach
52.50,-Wieliczanie na opisanych fotografiach to trzecia po historyczno-etnograficznych Brzegach i Grabiu pod Niepołomicami oraz Sierczy, dachu Wieliczki pozycja Wydawnictwa Wiesława Żyznowskiego, zarazem pierwszy album fotograficzny z aspiracjami do eseju fotograficznego.
-
Henryk Kozubski – wielicki Chagall
0.00,-Album poświęcony pracom jednego z bardziej znanych wielickich malarzy-amatorów zawiera reprodukcje 42 akwarel prezentujących wszystkie charakterystyczne dla jego twórczości motywy.
Wiesław Żyznowski: Od wydawcy
Urszula Żyznowska: Od redakcji
Maria Gurgul, Janina Czernin: Wstęp i podziękowania
O Kazimierzu Gurgulu i jego rodzinie
Janina Czernin: Kazimierz Gurgul – współpracownik Komitetu Obywatelskiego do Spraw Opieki nad
Polskimi Uchodźcami na Węgrzech i Placówki „W” w Budapeszcie
Janina Gurgul: Mój ojciec, Adam Pichór
Maria Gurgul: Drzewa genealogiczne rodzin Gurgulów i Pichórów
Maria Gurgul: Wprowadzenie do Listów
Listy Kazimierza i Janiny Gurgulów, 1939–1944
Kazimierz Gurgul, Janina Gurgul: Moja Kochana Jasiu! Kochany mój Kaziku!
W cieniu wojny
Maria Gurgul: Epilog
Maria Gurgul: O Janinie Gurgul
Andrzej Gurgul: Wspomnienia z dzieciństwa i życia bez ojca
Jan Selbirak: O Kazimierzu Gurgulu z Balatonbogláru
Tadeusz Kucz: Wspomnienia o profesorach z Balatonbogláru
Franciszek Budziński: O Kazimierzu Gurgulu
Maria Gurgul: Pamięć
Bibliografia
Spis ilustracji
Indeks osób