27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Wydawca:
Wiesław
Żyznowski
Absolwent Wydziału Zarządzania Akademii Ekonomicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie) oraz Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, gdzie uzyskał stopień doktora filozofii. Od 1996 roku główny akcjonariusz, od 2010 do 2024 prezes zarządu, a od 2024 – przewodniczący rady nadzorczej Mercator Medical SA. Właściciel firmy Baza, będącej administratorem nieruchomości, oraz wydawnictwa Żyznowski w Sierczy koło Wieliczki.
Urszula Żyznowska (ur. 1971) – redaktor prowadząca wydawnictwa Żyznowski oraz autorka książek o regionie wielickim i dukielskim.
Absolwentka Wydziału Sztuki Lalkarskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Białymstoku (obecnie Akademia Teatralna). W latach 1995–1997 aktorka Teatru Dramatycznego w Elblągu, 1997–2000 – aktorka Teatru Groteska w Krakowie, z którego odeszła, żeby oddać się aktywności twórczej i charytatywnej związanej z regionem wielickim oraz działalności na rzecz zachowywania kultury łemkowskiej. Ukończyła także studia menedżerskie typu MBA na kierunku zarządzanie przedsiębiorstwem w Krakowskiej Szkole Biznesu Uniwersytetu Ekonomicznego. Od 2004 roku w składzie rady nadzorczej Mercator Medical SA; w latach 2010–2024 jako przewodnicząca, a od roku 2024 jako zastępca przewodniczącego. Od lat dwutysięcznych pełnomocnik w firmie Baza w Sierczy.
„Tyle jest nieurodzajnych dziejów. O, te żałosne chóry wśród korzeni, te przegadujące się nawzajem gawędy, te niewyczerpane monologi wśród nagle wybuchających improwizacji! Czy starczy cierpliwości, by ich wysłuchać?”
– Bruno Schulz: Wiosna
Trzymamy pieczę nad dwoma dorastającymi synami oraz trzecim przybranym i mniej wymagającym – rasy owczarek środkowoazjatycki. Prowadzimy dwa biznesy. Jeden wyrasta z przełomu 1989 roku w Polsce oraz lokalności i formatu Krakowa, dlatego ma ambicje globalne. Drugi to nasza przemyślana reakcja na przesłania, które pochodzą od naszych najważniejszych mistrzów duchowych i intelektualnych, stąd jego lokalne ambicje.
Teksty czytamy różne, w tym najważniejsze, jakie napisano, ale piszemy i wydajemy już raczej niszowe, choć ambicje mielibyśmy szersze. Ciąży nam powinność każdego człowieka do dawania świadectwa tego, co czuł i widział. W tekstach i fotografiach zachowujemy przeszłe i teraźniejsze fragmenty z życia regionu wielickiego i środkowego Beskidu Niskiego, które przemijają na naszych oczach tak szybko, jak wszystko inne. Czujemy się odpowiedzialni za zachowanie w jak najlepszym stanie około 220 wybranych hektarów ziemi. Rosną tam lasy albo samosiewne, albo zasadzone przez nas, ich poprawianie się będzie trwać setki lat. W ziemi tkwią tam także, czasem trudno zauważalne na pierwszy rzut oka, artefakty sprzed kilkudziesięciu, rzadko ponad stu lat; konserwujemy i zachowujemy je tylko w zakresie zastanego stanu. Staramy się, aby strumienie stamtąd wypływające nie były niczym zanieczyszczone. Cieszymy się, widząc tam dzikie zwierzęta.
„Należymy do ludzi, którzy chcą coś po sobie zostawić, ale świadomi marności tego. Czujemy się tymi, którym dano ani mniej, ani więcej i wrzucono w określone okoliczności, żeby z tym wszystkim robili coś, co przynajmniej nie przyniesie wstydu.”
– W. Żyznowski
Więcej o nas
TWÓRCZOŚĆ
Eseje
PASJA
Zapiski z podróży
NOTATNIK FOTOGRAFICZNY
SPRAWY BIEŻĄCE