27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
46.00,-
46.00,-
Jak doszło do tego, że nikomu nieznane wcześniej Brzegi pod Wieliczką zostały gospodarzem światowego wydarzenia skupiającego około dwóch i pół miliona ludzi? Jakie warunki trzeba było spełnić, aby do tego doszło? Co wyróżniało gminę wielicką w staraniach o jego organizację, co było najtrudniejsze, co najbardziej satysfakcjonujące, a co najbardziej zaskakujące? O kulisach przygotowań, pomysłach i obawach opowiedział burmistrz Artur Kozioł w wywiadzie udzielonym Wiesławowi Żyznowskiemu.
Zbiór 139 zdjęć, w dużej części wcześniej niepublikowanych, nie tylko przybliża odpowiedzi na te pytania, ale także, dzięki przemyślanemu doborowi i kompozycji pozwala prześledzić cały proces przygotowań, przebiegu, zakończenia i dziedzictwa pozostawionego przez wydarzenia 31. Światowych Dni Młodzieży. Brzegi stały się na dwa dni 2016 roku miastem spotkań. Obecnie, po dwóch latach od Mszy Posłania celebrowanej przez papieża Franciszka, to „miasto” nadal żyje i trwa, niosąc posłanie miłości, szacunku dla słabszych, biednych i chorych, ekumenizmu, zachętę do wspólnej modlitwy, trwania w wierze, przesłanie o radości płynącej z własnej aktywności i otwarcia się na drugiego człowieka.
Stron 216 | Format bloku 230 x 200 mm |
Język polski / angielski | Data wydania 2018 |
Oprawa zintegrowana | Nakład 1000 egz. |
„Msza Posłania zgromadziła na Campus Misericordiae niemal trzy miliony osób. Zgodnie z tradycją Światowych Dni Młodzieży Eucharystii przewodniczył Ojciec Święty. W koncelebrze brało udział 850 biskupów, 50 kardynałów i ponad 12 tysięcy księży. Część liturgii odbyła się w obrządku bizantyjskim, by podkreślić, że wszyscy chrześcijanie jednoczą się, odpowiadając na wezwanie Chrystusa. Papież Franciszek w homilii podkreślał rolę miłosierdzia i zgody na to, jacy jesteśmy – jeśli nie pokochamy samych siebie, nie potrafimy kochać innych: „(…) brak akceptowania samych siebie, życie w niezadowoleniu i myślenie w sposób negatywny oznacza brak uznania naszej najprawdziwszej tożsamości: to jakby odwrócić się w inną stronę, kiedy Bóg chce, by na mnie spoczęło Jego spojrzenie, i to jakby chcieć zgasić marzenie, jakie Bóg żywi wobec mnie. Bóg nas miłuje takimi, jakimi jesteśmy, i żaden grzech, wada czy błąd nie sprawi, by zmienił swoje zdanie. Dla Jezusa – pokazuje to Ewangelia – nikt nie jest gorszy i daleki, nie ma człowieka bez znaczenia, ale wszyscy jesteśmy umiłowani i ważni.”
– fragment rozdziału: Przeżycie/ Experience
46.00,-
46.00,-
Redaktor prowadzący
Urszula Żyznowska
Projekt graficzny i typograficzny
Krzysztof Radoszek
Opracowanie redakcyjne, adjustacja i korekta
Helena Piecuch
Opieka merytoryczna
Magdalena Golonka
Rozszerzone opisy zdjęć
Wiesław Żyznowski, Helena Piecuch
Opisy techniczne zdjęć
Helena Piecuch
Tłumaczenie wywiadu i rozszerzonych opisów zdjęć
George Lisowski
Tłumaczenie technicznych opisów
Inter Lang and Text
Współpraca:
Jan Dukała CM, Anna Krzeczkowska-Ślusarczyk, Grażyna Starzak, Justyna Rogalska
Skład, łamanie i opracowanie fotografii
Krzysztof Radoszek Arts
Druk i oprawa
Drukarnia Skleniarz, Kraków
ISBN 978-83-922716-8-0
© Copyright by Wiesław Żyznowski, 2018
© Copyright for the English translation by Wiesław Żyznowski, 2018
© Copyright for this edition by Miasto I Gmina Wieliczka, 2018
„Światowe Dni Młodzieży 2016 zmieniły nieodwracalnie Brzegi.”
– Urszula i Wiesław Żyznowscy, Nota od wydawców
Zgłębiaj temat
Miasto spotkań pod Wieliczką
Nasze książki o regionie
-
Siercza, dach Wieliczki 2. Wydanie zmienione i rozszerzone
63.50,-Od monografii Sierczy rozpoczęliśmy przed 12 laty działalność naszego niszowego Wydawnictwa Żyznowski, które również w tejże wsi ma swoją siedzibę. W tym roku wydajemy drugi raz książkę jej poświęconą. Do tamtej pozycji zasadnicze opracowania historyczne napisali śp. Józef Piotrowicz i Bogusław Krasnowolski.
-
Wieliczanie na opisanych fotografiach
52.50,-Wieliczanie na opisanych fotografiach to trzecia po historyczno-etnograficznych Brzegach i Grabiu pod Niepołomicami oraz Sierczy, dachu Wieliczki pozycja Wydawnictwa Wiesława Żyznowskiego, zarazem pierwszy album fotograficzny z aspiracjami do eseju fotograficznego.