3 marca 2023 w auli Collegium Novum UJ odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. księdza Stanisława Musiała Małgorzacie Międzobrodzkiej i Agnieszce Mysakowskiej. Nagroda ta, ustanowiona przez Klub Chrześcijan i Żydów "Przymierze", jest przyznawana co roku osobom...
Zapowiedzi
Śpiewnik pieśni łemkowskich zebranych przez Bolesława Bawolaka
Bolesław (Wasyl) Bawolak od najmłodszych lat był przyuczany przez swojego ojca, Wasyla do gry na akordeonie. W wieku kilkunastu lat dołączył do zespołu grającego na weselach w okolicach Świątkowej Wielkiej. Pomimo studiów w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie oraz pracy w zawodzie leśnika, muzyka zawsze pozostawała obecna w życiu Bolesława Bawolaka.
Bolesław Bawolak, który od dzieciństwa interesował się spuścizną kulturową łemkowszczyzny, jest autorem dwóch książek: „Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej” oraz „Łemkowskie przysłowia i powiedzenia z okolic Świątkowej Wielkiej”. Jest on także niezrównanym archiwistą łemkowskiej spuścizny muzycznej: zgromadził ponad 250 piosenek łemkowskich i ukraińskich wraz z zapisem nutowym, które wkrótce trafią do rąk Czytelników w postaci „Śpiewnika łemkowskiego”.
Wkrótce opowiemy więcej o tej niezwykłej książce!
Zapowiedzi
W specjalizującym się w zachowywaniu lokalnej historii Wydawnictwie Żyznowski opublikowaliśmy w 2012 roku, w 70. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, obszerną książkę o Żydach Wieliczki i Klasna w języku polskim. Pomogli nam w tym praktycznie wszyscy żyjący jeszcze w różnych krajach Żydzi – niegdysiejsi wieliczanie oraz ich rodziny, a także wielu potomków nieżyjących wielickich Żydów. Obecnie pracujemy nad dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniem tej książki rozszerzonym o historie i wspomnienia Żydów z pobliskich Wieliczce Niepołomic, Dobczyc, Gdowa i okolicznych wsi.
Zwracamy się z prośbą do wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim do Żydów pochodzących z tych miejscowości i okolic oraz ich potomków, o nawiązanie kontaktu z nami w celu opisania lub opowiedzenia historii swoich lub przodków, ewentualnie udostępnienia skanów posiadanych zdjęć, dokumentów itp.
Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w utrwaleniu pamięci o Żydach pochodzących z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Dobczyc i okolic oraz w zapisaniu jej w historii tych miejscowości.
0 komentarzy