27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Zapowiedzi
Śpiewnik pieśni łemkowskich zebranych przez Bolesława Bawolaka
Bolesław (Wasyl) Bawolak od najmłodszych lat był przyuczany przez swojego ojca, Wasyla do gry na akordeonie. W wieku kilkunastu lat dołączył do zespołu grającego na weselach w okolicach Świątkowej Wielkiej. Pomimo studiów w Wyższej Szkole Ekonomicznej w Krakowie oraz pracy w zawodzie leśnika, muzyka zawsze pozostawała obecna w życiu Bolesława Bawolaka.
Bolesław Bawolak, który od dzieciństwa interesował się spuścizną kulturową łemkowszczyzny, jest autorem dwóch książek: „Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej” oraz „Łemkowskie przysłowia i powiedzenia z okolic Świątkowej Wielkiej”. Jest on także niezrównanym archiwistą łemkowskiej spuścizny muzycznej: zgromadził ponad 250 piosenek łemkowskich i ukraińskich wraz z zapisem nutowym, które wkrótce trafią do rąk Czytelników w postaci „Śpiewnika łemkowskiego”.
Wkrótce opowiemy więcej o tej niezwykłej książce!
Zapowiedzi
W specjalizującym się w zachowywaniu lokalnej historii Wydawnictwie Żyznowski opublikowaliśmy w 2012 roku, w 70. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, obszerną książkę o Żydach Wieliczki i Klasna w języku polskim. Pomogli nam w tym praktycznie wszyscy żyjący jeszcze w różnych krajach Żydzi – niegdysiejsi wieliczanie oraz ich rodziny, a także wielu potomków nieżyjących wielickich Żydów. Obecnie pracujemy nad dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniem tej książki rozszerzonym o historie i wspomnienia Żydów z pobliskich Wieliczce Niepołomic, Dobczyc, Gdowa i okolicznych wsi.
Zwracamy się z prośbą do wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim do Żydów pochodzących z tych miejscowości i okolic oraz ich potomków, o nawiązanie kontaktu z nami w celu opisania lub opowiedzenia historii swoich lub przodków, ewentualnie udostępnienia skanów posiadanych zdjęć, dokumentów itp.
Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w utrwaleniu pamięci o Żydach pochodzących z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Dobczyc i okolic oraz w zapisaniu jej w historii tych miejscowości.
0 komentarzy