27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Zapowiedzi
OPRACOWANIE HISTORYCZNE OSIEDLA OLSZA II W KRAKOWIE
Olsza II to jedno z krakowskich osiedli, których historia zwykle znikała w cieniu ważniejszych sąsiadów – Nowej Huty, Ugorka, Wieczystej. Nie jest to ani największe, ani najpiękniejsze osiedle w Krakowie. Wielka historia zawsze jedynie ocierała się o Olszę II, ale nigdy do niej nie docierała. Czy to znaczy, że jest to miejsce mniej ciekawe od innych? Wręcz przeciwnie! W najnowszej publikacji Wydawnictwa Żyznowski udowadniamy, że jest to miejsce, któremu warto przyjrzeć się bliżej.
Jak to jest być świadkiem narodzin osiedla? Kim byli pierwsi mieszkańcy osiedla? Gdzie chodziło się „na grandę”, a gdzie na najlepsze ciastka? O swoich doświadczeniach, warunkach mieszkaniowych i życiu społecznym opowiadają byli i aktualni mieszkańcy osiedla, próbując tym samym określić tożsamość tego ważnego dla nich miejsca i opisać jego niepowtarzalną atmosferę.
Wkrótce opowiemy więcej o tej niezwykłej książce!
„Miejsce, w którym żyjemy ma moc kształtowania nas samych.
Staje się częścią naszej tożsamości, a my, świadomi czy nie, stajemy się częścią jego historii”
Haruki Murakami: „Norwegian Wood”
ŻYDZI WIELICZKI I KLASNA. WYDANIE ROZSZERZONE
W specjalizującym się w zachowywaniu lokalnej historii Wydawnictwie Żyznowski opublikowaliśmy w 2012 roku, w 70. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, obszerną książkę o Żydach Wieliczki i Klasna w języku polskim. Pomogli nam w tym praktycznie wszyscy żyjący jeszcze w różnych krajach Żydzi – niegdysiejsi wieliczanie oraz ich rodziny, a także wielu potomków nieżyjących wielickich Żydów. Obecnie pracujemy nad dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniem tej książki rozszerzonym o historie i wspomnienia Żydów z pobliskich Wieliczce Niepołomic, Dobczyc, Gdowa i okolicznych wsi.
Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w utrwaleniu pamięci o Żydach pochodzących z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Dobczyc i okolic oraz w zapisaniu jej w historii tych miejscowości. Wszelkie materiały archiwalne: zdjęcia, dokumenty, wspomnienia, zeznania można przysyłać na adres skrzynki mailowej wydawnictwa podanej w zakładce Kontakt.
0 komentarzy