Drodzy Czytelnicy i Przyjaciele! Z okazji nadchodzących Świąt Wielkanocnych składamy Wam najserdeczniejsze życzenia spokoju, nadziei i radości z obecności najbliższych. Zespół Wydawnictwa Żyznowski Jak kukułka zakukała, to i wiosna nastała. Wiosna pokazuje, jak...
Zapowiedzi: Publikacje o społeczności żydowskiej Wieliczki
27 stycznia jest obchodzony jako Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. W tym dniu często skupiamy się na społeczności żydowskiej, która przed II wojną światową współtworzyła oblicze Rzeczypospolitej. Niejednokrotnie pryzmat tego najtragiczniejszego i praktycznie zamykającego dzieje Żydów – przynajmniej w Wieliczce – wydarzenia historycznego sprawia, że zapominamy o tym, jak barwna wielowymiarowa i różnorodna była ta społeczność.
W sierpniu 2022 roku przypada 80. rocznica Zagłady Żydów z Wieliczki i okolic. Wtedy także nakładem naszego wydawnictwa ukaże się książka Małgorzaty Międzobrodzkiej „Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna”. Będzie to pierwsza publikacja poświęcona całościowemu omówieniu losów społeczności żydowskiej od momentu pojawienia się jej w mieście.
Bardzo bogaty materiał źródłowy zebrany przez Autorkę stał się kanwą fascynującej opowieści, umiejętnie przeplatającej fakty historyczne ze szczegółami z codziennego życia, anegdotami i doniesieniami prasowymi.
Wkrótce opowiemy więcej o tej niezwykłej książce!
Zwracamy się z prośbą do wszystkich zainteresowanych, przede wszystkim do Żydów pochodzących z tych miejscowości i okolic oraz ich potomków, o nawiązanie kontaktu z nami w celu opisania lub opowiedzenia historii swoich lub przodków, ewentualnie udostępnienia skanów posiadanych zdjęć, dokumentów itp.
W specjalizującym się w zachowywaniu lokalnej historii Wydawnictwie Żyznowski opublikowaliśmy w 2012 roku, w 70. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, obszerną książkę o Żydach Wieliczki i Klasna w języku polskim. Pomogli nam w tym praktycznie wszyscy żyjący jeszcze w różnych krajach Żydzi – niegdysiejsi wieliczanie oraz ich rodziny, a także wielu potomków nieżyjących wielickich Żydów. Obecnie pracujemy nad dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniem tej książki rozszerzonym o historie i wspomnienia Żydów z pobliskich Wieliczce Niepołomic, Dobczyc, Gdowa i okolicznych wsi.
Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w utrwaleniu pamięci o Żydach pochodzących z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Dobczyc i okolic oraz w zapisaniu jej w historii tych miejscowości.
0 komentarzy