27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Zapowiedzi
ŚPIEWNIK ŁEMKOWSKI BOLESŁAWA BAWOLAKA
Bolesław Bawolak od najmłodszych lat interesował się muzyką. I pomimo tego, że zawodowe losy najpierw skierowały go na studia do Wyższej Szkoły Ekonomicznej, a następnie do pracy w charakterze leśnika, to muzyka pozostała obecna w jego życiu. Grał na akordeonie w zespole swojego ojca, starostował podczas tradycyjnych wesel łemkowskich – wreszcie – przez całe życie zbierał i archiwizował tradycyjne pieśni łemkowskie.
Ponad 250 tradycyjnych łemkowskich utworów wraz zapisem nutowym w dwóch wersjach językowych: łemkowskiej (wraz z transkrypcją fonetyczną) i polskiej złożą się na unikalny śpiewnik łemkowski. Pieśni te, wykonywane były podczas różnych obrzędów i stanowią wspaniały przykład bogatej łemkowskiej kultury muzycznej.
Wkrótce opowiemy więcej o tej niezwykłej książce!
W szerokim łemkowskim polu
Czerwona róża stoi
Gdzie moja dziewczyna, gdzie moja jedyna
Za nią mnie serce boli
„W szerokim, łemkowskim polu”
ŻYDZI WIELICZKI I KLASNA. WYDANIE ROZSZERZONE
W specjalizującym się w zachowywaniu lokalnej historii Wydawnictwie Żyznowski opublikowaliśmy w 2012 roku, w 70. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości, obszerną książkę o Żydach Wieliczki i Klasna w języku polskim. Pomogli nam w tym praktycznie wszyscy żyjący jeszcze w różnych krajach Żydzi – niegdysiejsi wieliczanie oraz ich rodziny, a także wielu potomków nieżyjących wielickich Żydów. Obecnie pracujemy nad dwujęzycznym (polsko-angielskim) wydaniem tej książki rozszerzonym o historie i wspomnienia Żydów z pobliskich Wieliczce Niepołomic, Dobczyc, Gdowa i okolicznych wsi.
Będziemy bardzo wdzięczni za pomoc w utrwaleniu pamięci o Żydach pochodzących z Wieliczki, Niepołomic, Gdowa, Dobczyc i okolic oraz w zapisaniu jej w historii tych miejscowości. Wszelkie materiały archiwalne: zdjęcia, dokumenty, wspomnienia, zeznania można przysyłać na adres skrzynki mailowej wydawnictwa podanej w zakładce Kontakt.
0 komentarzy