27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Pawilon stacji paliw Baza w Sierczy
Pawilon obsługi stacji paliw „Baza” w Sierczy otrzymał nagrodę w Konkursie Województwa Małopolskiego im. Stanisława Witkiewicza 2010 (w kategorii Architektura użyteczności publicznej). Nagroda ta już po raz piąty przyznawana jest za najlepsze współczesne realizacje architektoniczne, sprzyjające ochronie i kształtowaniu krajobrazu kulturowego Małopolski.
Z publikacji konkursowej: Projekt Pawilon obsługi stacji paliw „Baza” został nagrodzony ze względu na następujące wartości:
– jakość architektury małej formy uzyskaną przy wielkiej prostocie i oszczędności środków wyrazu;
– wykreowanie architektury, która szlachetnie kontrastuje ze zdegenerowanym otoczeniem (zabudowania dawnego PGR-u) i może być wzorcowym przykładem współczesnego podejścia do przestrzeni zastanej.
Budynek stacji paliw w Sierczy został uznany za jeden z najciekawszych polskich obiektów handlowych dekady według subiektywnego wyboru komitetu redakcyjnego albumu „101 najciekawszych polskich budynków dekady” .
Wieś Siercza znajduje się półtora kilometra od tłumnie odwiedzanej kopalni soli w Wieliczce, ale sama też przyciąga turystów. Zatrzymują się tu, by obejrzeć nowoczesny i minimalistyczny w formie pawilon stacji benzynowej, jakże inny od tych, które dominują przy polskich szosach. Swoim projektem młodzi architekci z pracowni group_a chciei zaprotestować przeciwko komercyjnej sztampie i brzydocie typowych stacji benzynowych. Mocno przeszklony pawilon i pozbawiony jaskrawych kolorów, fikuśnych daszków i agresywnych reklam został dostrzeżony także za granicą i był wielokrotnie opisywany w branżowych pismach. We wnętrzach pokrytych naturalnym drewnem znajdziemy sklep, kawiarnię oraz bistro.
A. Rumińska, 101 najciekawszych polskich budynków dekady, Warszawa 2011.
Stacja paliw w Sierczy obiektem wartym zapamiętania wg FTA!
Stacja paliw BAZA w Sierczy została uznana za obiekt wart zapamiętania zajmując pierwsze miejsce w plebiscycie Fundacji Twórców Architektury w kategorii Handel i usługi.
Swoim projektem młodzi architekci z pracowni group_a chciei zaprotestować przeciwko komercyjnej sztampie i brzydocie typowych stacji benzynowych. Mocno przeszklony pawilon i pozbawiony jaskrawych kolorów, fikuśnych daszków i agresywnych reklam został dostrzeżony także za granicą i był wielokrotnie opisywany w branżowych pismach.
- A. Rumińska
Pawilon stacji w „Automobile Architecture”
Miło nam poinformować, że stacja paliw w Sierczy została ujęta w publikacji „Automobile Architecture” Chrisa van Uffelena, wydanej w tym roku przez Braun Publishing Inc. Książka ta jest poświęcona najnowszym światowym trendom w architekturze użytkowej związanej z przemysłem samochodowym. Stacja paliw w Sierczy została zaprezentowana jako jedyna realizacja z Polski.
Filmowa Baza
9 sierpnia budynek stacji paliw BAZA na kilka godzin stał się planem filmowym dla etiudy studenckiej „Bracia” Patryka Jordanowicza, studenta wydziału operatorskiego WRiTV Uniwersytetu Śląskiego, a reżyserowanej przez Szymona Jakubowskiego. Główne role w filmie zostały powierzone znanym i nagradzanym aktorom – Urszuli Grabowskiej i Markowi Bukowskiemu.
0 komentarzy