Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili nasze stoisko podczas 35. Łemkowskiego Kermeszu w Olchowcu. Dziękujemy również organizatorom za dwa dni pełne łemkowskiej muzyki, tańca i folkloru w otoczeniu przepięknego Beskidu. To święto, które jest połączeniem...
Od 5 do 31 lipca 2014 roku w Stradomskim Centrum Dialogu (ul. Stradomska 11, Kraków) można będzie obejrzeć wystawę poświęconą wielickiej społeczności żydowskiej, pod tytułem „Żydzi wieliccy na uratowanych i powojennych fotografiach”.



Podczas wystawy pokazujemy wywiad video z żyjącym w Izraelu ponad 90 letnim Izaakiem Birnbaumem, który przed wojną mieszkał na Klaśnie nieopodal tzw Dużej Synanogi i regularnie do niej chodził. Po czym prof. Gaczoł opowiada o wysiłkach archeologów i historyków, którzy próbują na podstawie znalezisk choć częściowo opisać, jak Synanoga wyglądała. Z innego wywiadu dowiadujemy się od Natana Kleinbergera o niezrównanej wojennej gospodarności Niemców w chowaniu zabitych przez nich Żydów rękami krewnych. Mniej więcej w tym samym czasie sporo Polaków kibicuje w ramach Mundialu drużynie niemieckiej przeciw innym drużynom. Do przyjścia na wystawę zachęca między innymi plakat wiszący na drzwiach pawilonu stacji paliw Bazy w Sierczy. Do – Bogu ducha winnego – prowadzącego ten biznes przychodzi jakiś obcy mężczyzna z zapytaniem, czy chciałby, żeby cały pawilon został wymalowany w gwiazdy Dawida. Ula rozmawia z Magdą Leuchter przez skype. W tym samym czasie w TV mówią o rychłej wojnie między Izraelem a Palestyńczykami ze Strefy Gazy.