27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Spotkanie autorskie wokół historii Żydów z Wieliczki, 7 października 2022
7 października w wielickiej Mediatece odbyło się spotkanie z Małgorzatą Międzobrodzką, autorką książki „Żydzi w Wieliczce. Opowieść dokumentalna” oraz Patrycją Dołowy, autorką książki „Skarby. Strażnicy żydowskiej pamięci”.
Spotkanie poprowadziła dr Edyta Gawron. z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Podczas spotkania obecna wirtualnie była także performerka i artystka Michelle Levy z Nowego Jorku, która opowiedziała o projekcie „Paulina” zrealizowanym wspólnie. Patrycja Dołowy. Bohaterka projektu, Paulina Hirsch, podczas okupacji znalazła się także w Wieliczce, gdzie znalazła chwilowe, acz iluzoryczne wytchnienie.
Małgorzata Międzobrodzka opowiedziała o warsztacie historyka i blisko dwudziestoletniej kwerendzie archiwalnej, o swoich odkryciach oraz o tym, czy można zbudować postaci bohaterów jedynie na podstawie dokumentów.
Patrycja Dołowy opowiedziała o spotkaniach, które stały się kanwą książki „Skarby” poświęconej ludziom – strażnikom pamięci, dbającym o żydowską spuściznę swojej okolicy lub regionu, często wbrew nieprzychylnym głosom sąsiadów i pomimo braku akceptacji otoczenia.
Małgorzata Międzobrodzka opowiedziała o początkach swojego zainteresowania historią Żydów w Wieliczce a także o spotkaniu z Salomonem Salatem, który poszukiwał informacji o podziemnej fabryce zorganizowanej w czasie okupacji w komorach wielickiej kopalni.
Serdecznie dziękujemy partnerom spotkania: Burmistrzowi Miasta i Gminy Wieliczka oraz Wielickiej Mediatece a także Stowarzyszeniu Czulent i Tarbutt Fellowship.
„Pisząc o mieszkających kiedyś w Wieliczce Żydach, uświadomiłam sobie, że próbuję przywrócić historii miasta jej część zapomnianą, część trudną, skomplikowaną, tragiczną, ale nierozdzielną. Może dzięki tej książce młodzi wieliczanie dostrzegą, że – czy tego chcą, czy nie – polsko-żydowska przeszłość miasta jest także ich historią”.
– Małgorzata Międzobrodzka, „Od autorki”
W czasie spotkania nie zabrakło także okazji do rozmów podczas degustacji przysmaków kuchni żydowskiej przygotowanych przez Wielicką Manufakturę Ewy Kupiec, od której wszyscy uczestnicy otrzymali także drobne upominki.
Autor: AK / Foto: UMIG Wieliczka
0 komentarzy