27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Premiera książki „Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej” Bolesława Bawolaka
Premiera najnowszej publikacji wydanej nakładem Wydawnictwa Żyznowski „Łemkowskie wesele w Świątkowej Wielkiej” autorstwa Bolesława (Wasyla) Bawolaka, odbyła się 14 lipca 2019 roku podczas Krempniańskiej Parady Historycznej w Świątkowej Wielkiej.
Łemkowskie wesele z lat trzydziestych było rytuałem niepowtarzalnym w swojej obrzędowości, ceremoniale, odświętności, ilości wykonanych pieśni i osób zaangażowanych, aby ten – ludowo-cerkiewny obrządek – dopełnił się według nakazania tradycji i miejscowych zwyczajów.
Bolesław (Wasyl) Bawolak w swojej książce częściowo opartej na wspomnieniach i rodzinnych przekazach, wzbogaconych bogatą literaturą i materiałem źródłowym, zaprasza Czytelnika właśnie na takie wesele: trzydniowe, z muzyką, śpiewem, jadłem i napitkiem. Ale samo wesele jest już zwieńczeniem starań, swatania, oględzin majątku i wreszcie pozytywnych decyzji rodzin państwa młodych. Proces poprzedzający zawarcie małżeństwa autor także opisuje z właściwą sobie wnikliwością i szczegółowością.
Serdecznie dziękujemy zarówno wszystkim, którzy byli obecni na premierze książki, jak i organizatorom Parady za zaproszenie oraz wspaniałą atmosferę. Miło nam również poinformować, że część dochodu ze sprzedaży książki podczas Parady Historycznej została przeznaczona na wsparcie remontu zabytkowej cerkwi w Świątkowej Wielkiej.
Kielich napełniony był winem. Po skończonej modlitwie małżonkowie wypijali je dla uczczenia cudu w Kanie Galilejskiej. Kapłan trzykrotnie podawał kielich najpierw młodemu, a następnie młodej, a ci wspólnie z nim trzymali go w rękach – kapłan za podstawkę, a młodzi za nóżkę. Taki gest symbolizował wspólnotę losu: odtąd wszystko, co małżonkowie posiadali, powinno być wspólne, również od tego momentu młodzi mieli razem jeść i pić ze wspólnego stołu.
– Fragment rozdziału XXI: Ślub
Po zakończeniu ceremonii ślubnej orszak weselny wracał do domu w nastroju wesołości, śpiewając przez całą drogę.
– fragment rozdziału XXII: Powrót ze ślubu
Ilustracje Anny Rudak
Autorką pięciu barwnych ilustracji wykorzystanych w książce jest Anna Rudak. Jej prace, oddając etnograficzne i historyczne detale poszczególnych etapów wesela, jednocześnie nadają im baśniowego i onirycznego charakteru.
Więcej na temat twórczości Anny Rudak można znaleźć na stronie annarudak.com
Autor: Nazwisko
0 komentarzy