27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Premiera książki „Łemkowskie przysłowia i powiedzenia ze Świątkowej Wielkiej i okolic”
Razem z Bolesławem (Wasylem) Bawolakiem mamy przyjemność zaprosić Państwa do przeczytania najnowszej książki jego autorstwa: Łemkowskie przysłowia i powiedzenia ze Świątkowej Wielkiej i okolic.
Bolesław (Wasyl) Bawolak jest żywą pamięcią swojej wsi. Od kilkudziesięciu lat kontynuuje dzieło swojego ojca Wasyla i dziadka Michała, którzy zapamiętywali i spisywali przysłowia, powiedzenia, przyśpiewki, opisy obrzędów oraz tradycyjnych, regionalnych zwyczajów.
Zbiór ten, zawierający blisko 7 tysięcy przysłów spisanych w języku łemkowskim, polskim oraz w transkrypcji fonetycznej znakomicie pokazuje, jak bogata językowo może być kultura jednej wsi i jak rzeczywistość kształtuje język, czyniąc go narzędziem zbiorowej pamięci odchodzącej kultury w momencie, gdy zawodzą inne nośniki.
Trudno uwierzyć w to, że dawny świat Łemków jeszcze kiedyś powróci. Łemkowszczyzna w tamtym kształcie jest nie do odtworzenia, dlatego patrzę z sentymentem na to, co przeminęło.
– Bolesław (Wasyl) Bawolak: Od autora
Druga książka Bolesława (Wasyla) Bawolaka uzupełnia obraz wsi Świątkowa Wielka, której zwyczaje weselne zostały przedstawione w Łemkowskim weselu w Świątkowej Wielkiej. Tym razem, dzięki tematycznemu pogrupowaniu przysłów i przyporządkowaniu ich do poszczególnych słów kluczowych, otrzymujemy językową panoramę łemkowskiego postrzegania świata i zwyczajów. Bo jak mówi sam Autor: „Przysłowia poruszają tematy, które były obecne w codziennym życiu Łemków. Jeśli nie pojawia się w nich jakaś sfera życia, to znaczy, że dla Łemków ze Świątkowej nie była ona ważna”.
W książce zostały zamieszczone reprodukcje obrazów autorstwa Teodora Kuziaka.
0 komentarzy