27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Nagroda im. ks. Stanisława Musiała dla Małgorzaty Międzobrodzkiej
3 marca 2023 w auli Collegium Novum UJ odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. księdza Stanisława Musiała Małgorzacie Międzobrodzkiej i Agnieszce Mysakowskiej. Nagroda ta, ustanowiona przez Klub Chrześcijan i Żydów „Przymierze”, jest przyznawana co roku osobom szczególnie zasłużonym dla dialogu polsko-żydowskiego i chrześcijańsko-żydowskiego. Fundatorami nagrody są: rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prezydent Krakowa oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Krakowie.
Z laudacji dla Małgorzaty Międzobrodzkiej wygłoszonej przez Roberta Piaskowskiego, pełnomocnika Prezydenta Miasta Krakowa ds. Kultury:
„Wydana w 80. rocznicę zagłady wielickich Żydów publikacja opowiada nie tylko o życiu tej społeczności, ale przede wszystkim o w wielkiej nieobecności. W czasie okupacji hitlerowskiej zginęła przecież połowa ludności żydowskiej Europy i aż 90% jej przedwojennej populacji w Polsce, której blisko 3,5 milionowa diaspora była druga co do wielkości na świecie.”
„Wraz z ludźmi niemal unicestwiona została tworzona przez stulecia kultura materialna i duchowa narodu. Niemal.
Dzięki badaczom takim jak dzisiejsza laureatka udaje się, kawałek po kawałku, odbudowywać chociaż ułamek wielkiej spuścizny, którą nazistowska machina zagłady skazała na wymazanie z powierzchni ziemi.”
Istotą tej nagrody jest budowanie stosunków międzyludzkich opartych na wielkim szacunku i wzajemnej akceptacji, współpracy […]
– Małgorzata Międzobrodzka
Małgorzata Międzobrodzka mówi o swojej książce: „Pisząc tę ksiażkę trafiłam na zdanie, które figuruje na okładce: Żydzi byli dobrzy ludzie, ale po co pisać o nich książkę. Nagroda ta umocniła mnie w przekonaniu, że dla wielu osób ta książka jest ważna i cieszę się, że po wielu, wielu latach została przeze mnie napisana.”
Zdjęcia i film publikujemy dzięki uprzejmości Uniwersytetu Jagiellońskiego.
Autor zdjęć: Anna Wojnar
Autor: AK
0 komentarzy