27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
Jak powstawał „Olchowiec w niskim Beskidzie”?
Zapraszamy do obejrzenia kilku już historycznych odsłon z procesu powstawania „Olchowca w niskim Beskidzie”, piatek ksiażki Wydawnictwa Żyznowski.
Ostatnia niedziela sierpnia 2009 roku. Spotkanie przyszłych współautorów – każdy odda książce jakąś swoją historię. Stoją Jan Buriak i Wiesław Żyznowski. Siedzą: Mikołaj Gabło i Tadeusz Kiełbasiński.
Pasja, którą trzeba było zawrzeć w książce – prywatne muzeum poświęcone zabytkom kultury łemkowskiej i jego twórca – Tadeusz Kiełbasiński (po prawej) z autorką „Olchowca” Urszulą Żyznowską (w głębi) i redaktorką Anną Krzeczkowską. Przygotowania do sesji zdjęciowej, której wynik można podziwiać w albumie na stronie 149.
Wyprawa po zdjęcia do Anastazji i Mikołaja Moriaków – owocna: zdjęcia wypożyczone, najnowsze plotki wymienione, jeszcze tylko uwiecznić chwilę… Mikołaj Moriak, Miłosz, Tomasz i Wiesław Żyznowscy, Anastazja Moriak.
Andrzej Hudak z Ropianki w listopadzie 2009 roku opowiada Urszuli Żyznowskiej o wsi z czasów swoich młodzieńczych lat.
W przerwie między zbieraniem zdjęć, skanowaniem i przełamywaniem lodów z mieszkańcami wsi….
Jak najlepiej uchwycić dużą grupę ludzi? Na jakim tle? „Szukanie” najlepszego kadru przed zdjęciem zbiorowym wszystkich mieszkańców Olchowca. Jako „duża grupa ludzi” – Ula i Miłosz; jako tło – olchowiecka cerkiew w porannej mgle. A następnie już olchowianie na zdjęciu zbiorowym – każdy z nich, tak jak współtworzy historię i teraźniejszość swojej wsi…
0 komentarzy