27 sierpnia 2024 roku na Rynku Górnym odbyły się uroczystości upamiętniające 82. rocznicę pogromu ludności żydowskiej z Wieliczki. Pod tablicą pamiątkową znajdującą się na ścianie kamienicy należącej do wielickiej rodziny Schnurów zostały złożone wieńce i kwiaty....
W 70. ROCZNICĘ ZAGŁADY WIELICKICH ŻYDÓW
27 sierpnia 2012 roku o godz. 12 na Rynku Górnym w Wieliczce odbyły się obchody upamiętniające 70. rocznicę zagłady Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości oraz odsłonięcie tablicy pamiątkowej w Rynku Górnym.
Program uroczystości:
– Odsłonięcie tablicy na Rynku Górnym – złożenie kwiatów,
– Przejazd na cmentarz żydowski – modlitwa za zmarłych i zapalenie zniczy,
– Krótki rys historyczny – Zagłada Żydów z Wieliczki i okolicznych miejscowości – Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce,
– Prezentacja książki „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie” – Centrum Edukacyjno-Rekreacyjne „Solne Miasto” w Wieliczce.
29 sierpnia (środa) 2012 roku o godz. 16 w sali „Magistrat” Urzędu Miasta i Gminy Wieliczka, przy ul. Powstania Warszawskiego 1 odbyło się 177 spotkanie z cyklu „Wieliczka-Wieliczanie”
Program spotkania:
– Dariusz Tańcula: Zagłada Żydów w Wieliczce w latach II wojny światowej.
– prof. Uri Shmueli: Jak ocalałem z pogromu wielickich Żydów w 1942 roku.
– Martyna Grądzka: Życie i Zagłada społeczności Żydów wielickich w świetle dokumentów zgromadzonych w Instytucie Pamięci Narodowej.
– Alicja Małeta: Społeczność żydowska w Wieliczce w świetle wspomnień mieszkańców.
– Marzena Piasecka: Rodzina Piaseckich – pomoc Żydom.
– Piotr Figiela: Dzieje i kultura Żydów krakowskich.
– Wspomnienia Anny Sznur-Oganesov o rodzicach Szymonie i Pauli Sznurach – dyskusję poprowadzi Jadwiga Duda, kierownik Działu Regionalnego wielickiej biblioteki.
– Prezentacja książki „Żydzi Wieliczki i Klasna 1872-2012. Teksty i fotografie” wydanej nakładem wydawnictwa Żyznowski.